Our Mission

Abingdon Theatre Company is dedicated to developing and producing brave, new American work by emerging and established artists.

The company provides a safe home where playwrights, directors and actors can collaborate within a supportive and nurturing environment. We search for stories about the human experience that reflect our social, political, historical and cultural diversity. We are acutely aware of the theatre’s power to unite disparate population groups through stories about common human interests, and we strive to shed light on a variety of perspectives.

History

In January 1993, a group of five professional theatre artists eager for ongoing collaboration and greater control over their creative lives gathered in a brownstone near New York City’s Abingdon Square Park for a series of bi-weekly readings of new plays. After a few months of informal meetings, enthusiasm swelled and the artists pooled their theatrical experience to establish an open-door home where they could collaborate, invite their colleagues to join the process, and develop new plays. Abingdon has collaborated with more than 200 playwrights, produced 85 New York and World Premiere plays, presented more than 700 readings, staged 175 ten-minute plays, and commissioned 6 one-act plays.

PRODUCTION HISTORY
2019-2020

Get On Your Knees
written and performed by Jaqueline Novak
directed by John Early

One Night Only Series
Robin & Me: My Little Spark Of Madness by Dave Droxler
Just For Us by Alex Edelman
Date Of A Lifetime Book and lyrics by Carl Kissin, Music by Robert Baumgartner, Jr.

Around The Table Series
Leaving Brooklyn By Jeff Mandels
Conrner Of Bitter And Sweet by Jamie Ford. Book by Lainie Sakakura, music and lyrics by Paul Fujimoto.
Rebound By Dan Haft and David Logan Rankin
Arancini By Joey Merlo

Special Event
Steel Magnolias by Robert Harling
featuring Brenda Braxton, Lisa Brescia, Sandy Duncan, Julie Klausner, Nancy Opel, Carrie St Loius
directed by Blanch Baker

Broadway On The Bowery 
featuring Thomas Antico, Nick Belton, Felicia Boswell, Autumn Hulbert, Lauren Zakrin and more
directed by Chad Austin

LOVE! VALOUR! COMPASSION! 
featuring Dan Amboyer, Connor Bond, John Higgins, Mark Junek, Conor Ryan, Davi Santos and Douglas Widick
directed by Chad Austins

2017-2018

The Gentleman Caller
by Philip Dawkins
featuring Daniel K. Isaac & Juan Francisco Villa
directed by Tony Speciale

Fruit Trilogy
by Eve Ensler
featuring Kersey Clemons & Liz Mikel
directed by Mark Rosenblatt

Ghostlight Reading Series
Buyer Beware by Michael Weller
The Gentleman Caller by Philip Dawkins
Subverted by Dominique Fishback
Between Here and the City of Mexico by Tony Meneses

Special Event
Extraordinary Measures
by Eve Ensler
featuring James Lecesne
directed by Tony Speciale

2016-2017

The Mother of Invention
by James Lecesne
directed by Tony Speciale

Chess Match No. 5
conceived and directed by Anne Bogart
text arranged by Jocelyn Clarke from the words of John Cage
created by Siti Company

The Boy Who Danced On Air
music by Tim Rosser
book & lyrics by Charlie Sohne
music direction by David Gardos
choreography by Nejla Yatkin
directed by Tony Speciale

2015-2016

Cut Throat
by JB Reich
directed by Mark Waldrop

A Room of My Own
written and directed by Charles Messina
featuring Mario Cantone & Ralph Macchio

Stet
by Kim Davies
developed by Kim Davies, Jocelyn Kuritsky & Tony Speciale
directed by Tony Speciale

2014-2015

A Happy End
by Iddo Netanyahu
directed by Alex Dmitriev

It Has to Be You
by Catherine Butterfield
directed by Stuart Ross

Mallorca
by Sheldon Bull
directed by Donald Brenner

2013-2014

Hellman v. McCarthy
by Brian Richard Mori
directed by Jan Buttram

Fix Me, Jesus
by Helen Sneed
directed by Sam Pinkleton

2012-2013

The Last Will
by Robert Brustein
directed by Austin Pendleton

March Madness
by Mike Vogel
directed by Donald Brenner

Bodega Bay
by Elisabeth Karlin
directed by Sturgis Warner

The Good Boy
written and performed by Michael Bonnabel
directed by Darin Anthony

2011-2012

Blame It On Beckett
by John Morogiello
directed by Jackob Hofmann

Lost on the Natchez Trace
by Jan Buttram
directed by Kate Bushmann

Lifeline
by Frank Tangredi
directed by Jules Ochoa

2010-2011

Nanjing Race
by Reggie Cheong-Leen
directed by Brian Tom O’Connor

How I Fell in Love
by Joel Fields
directed by Julies Ochoa

Summer In Sanctuary
by Al Letson
directed by Rob Urbinati

2009-2010

Inventing Avi
by Robert Cary & Benjamin Feldman
directed by Mark Waldrop

Sister Myotis’s Bible Camp
by Steve Swiftt
directed by Jerre Dye

Engaging Shaw
by John Morogiello
directed by Jackob G. Hofmann

Phantom Killer
by Jan Buttram
directed by Jules Ochoa

2008-2009

Beachwood Drive
by Steve Leigh Morris
directed by Alan Mandell

Greek Holiday
by Mayo Simon
directed by Stephen Hollis

Love Drunk
by Romulus Linney
directed by Kelly Morgan

Freudian Slips
by Marvin Lifschitz
directed by Tom Bloom

The English Channel
by Robert Brustein
directed by Daniela Varon

2007-2008

The Goldman Project
by Staci Swedeen
directed by Joe Brancato

Rum & Coke
by Carmen Palaez
directed by Carl Andress

Another Vermeer
by Bruce J. Robinson
directed by Kelly Morgan

Cry Havoc
by Tom Coash
directed by Kim T. Sharp

2006-2007

My Deah
by John Epperson
directed by Mark Waldrop

The Frugal Repast
by Ron Hirsen
directed by Joe Grifasi

The President and Her Mistress
by Jan Buttram
directed by Rob Urbinati

Foggy Bottom
by James Armstrong
directed by Rob Urbinati

Dreams of Friendly Aliens
by Daniel Damiano
directed by Kim T. Sharp

The Greenhouse Effect
by Michael Deep
directed by Kate Bushmann

2005-2006

War in Paramus
by Barbara Dana
directed by Austin Pendleton

December Fools
by Sherman Yellen
directed by Donald Brenner

My Deah
by John Epperson
directed by Mark Waldrop

Elvis and Juliet
by Mary Willard
directed by Yvonne Conybeare

In the Arms of Baby Jesus
by Michèle Raper Rittenhouse
directed by Carole Mansley

Daniella Uses Dirty Words
by Matthew Moses
directed by Kim T. Sharp

2004-2005

God’s Daughter
by Barton Bishop
directed by Alex Dmitriev

Texas Homos
by Jan Buttram
directed by Melvin Bernhardt

Leap
by John Yearley
directed by William Lipscomb

Hemingway
by Laurence Luckinbill
directed by Benjamin Luckinbill

Swimming with Sturgeon
by Ezra Goldstein
directed by Sturgis Warner

2003-2004

Beyond Recognition
by John Petrick
directed by Kate Bushmann

The Pagans
by Ann Noble
directed by Stephen Hollis

The Maginot Line
by Margaret Hunt
directed by Kent Paul

Texas Homos
by Jan Buttram
directed by Melvin Bernhardt

Graduation Day
by Barton Bishop
directed by Alex Dmitriev

2002-2003

Teddy Tonight!
by Laurence Luckinbill
directed by Kim T. Sharp

Daisy in the Dreamtime
by Lynne Kaufman
directed by Kim T. Sharp

Uncle Dan
by Joe Byers
directed by William Lipscomb

God’s Daughter
by Barton Bishop
directed by Alex Dmitriev

Bruno Hauptmann Kissed My Forehead
by John Yearley
directed by James F. Wolk

2001-2002

The Mooncalf
by Elisabeth Karlin
directed by Sturgis Warner

The Parker Family Circus
by Jan Buttram
directed by Taylor Brooks

Beyond Recognition
by John Petrick
directed by Kate Bushmann

Slight Alterations
by Ron E. Edens
directed by Tom Rowan

Sucker Fish Messiah
by Ryan Michael Teller
directed by Taylor Brooks

2000-2001

Little Fishes
by Steven Haworth
directed by Kim T. Sharp

The Appointment
by Bob Clyman
directed by Wendy Liscow

Good People
by Jean Reynolds
directed by Alan Wynroth

The Parker Family Circus
by Jan Buttram
directed by Taylor Brooks

Beautiful Clear-Eyed Woman
by Diana Amsterdam
directed by Kim T. Sharp

1999-2000

Cannibal’s Waltz
by Lanie Robertson
directed by Lanie Robertson

Zona, the Ghost of Greenbrier
by Jan Buttram
directed by James F. Wolk

Ficton Only, Please
by Peter Herrick
directed by Mark Finley

Little Fishes
by Steven Haworth
directed by Kim T. Sharp

Celebrity Fish
by Dante Dincecco
directed by C.C. Banks

1998-1999

Private Battles
by Jan Buttram
directed by Stephen Hollis

The Appearance of Impropriety
by John Petrick
directed by Kate Bushmann

The Appointment
by Bob Clyman
directed by Wendy Liscow

Zona, The Ghost of Greenbrier
by Jan Buttram
directed by Jan Buttram

1997-1998

Hail to the Chef
by Michael Dempsey
directed by Robert Roznowski

Dance with Me
by Jean Reynolds
directed by Alan Wynroth

The Appearance of Impropriety
by John Petrick
directed by Kate Bushmann

Cannibal’s Waltz
by Lanie Robertson
directed by Rasa Allan Kazlas

1996-1997

Cedar Creek
by Ed Steele
directed by Taylor Brooks

The Most Important American Playwright Since Tennessee Williams
by William Shuman
directed by Elaine Smith

1995-1996

Glory Girls
by Jan Buttram
directed by Cathey Crowell Sawyer

Bringing Mother Down
by Lanie Robertson
directed by Craig Fols

1994-1995

Evangeline and God
by Berrlla Kerr
directed by Alex Dmitriev

German Games
by Berrilla Kerr
directed by Alex Dmitriev